Close

26 novembre, 2017

PROPERA CONFERÈNCIA DIA 1 DE DESEMBRE 2017

La ciutat vista de manera peculiar

Aquest divendres dia 1 de desembre a les 7 de la tarda i a la sala d’actes de l’UPC comptarem amb la presència de la Clara Armengol que ens oferirà la conferència Els mosaics a Vilanova i la Geltrú, una mirada matemàtica a la bellesa de la nostra vila.
La conferència d’aquest divendres s‘emmarca en la voluntat de l’Aula de portar a joves estudiants que hagin realitzat algun treball d’interès per la ciutat o d’àmbit més general. És el cas de Clara Armengol ja que amb aquest treball va guanyar el premi Eugeni Molero del Consell Comarcal del Garraf en categoria d’estudiants de batxillerat.
Ens plau poder seguir amb el projecte de fer passar estudiants per la nostra Aula per tenir l’oportunitat de saber com treballen i que se’n pugui oferir el resultat de la seva investigació i alhora oferir l’oportunitat de que els mateixos estudiants puguin explicar-ho davant del públic.
Aquest treball  també va ser presentant en el “simposi de treballs de recerca” que organitza el Centre de Recursos Pedagògics del Garraf i hem pogut trobar informació i una síntesi del mateix en la pàgina Web “trec Garraf” del Centre de Recursos Pedagògics:

Els mosaics a Vilanova i la Geltrú, una mirada matemàtica a la bellesa de la nostra vila, de Clara Armengol Díaz

Centre: Ins. F.X. Lluch I Rafecas. Tutor: Susanna Igual López

Introducció:

OBJECTIUS: Aprendre a identificar què és i què no és un mosaic. Fer un estudi paral·lel de les dues classificacions matemàtiques dels mosaics i així poder distingir-les i saber en quin cas és més oportú utilitzar-ne una o l’altre. Reconèixer a quin dels 17 grups pertany qualsevol mosaic que es presenti. Comprovar la quotidianitat dels mosaics i veure com de presents són a les nostres vides.

MOTIVACIÓ: Els mosaics em donaven la possibilitat de relacionar les matemàtiques amb l’art . A més, la quotidianitat d’aquest estudi em proporcionava una hipòtesi clara i l’oportunitat de poder aplicar-lo a una zona del món com és la nostra ciutat, fet que vaig considerar que podria ser original i em va motivar per fer el treball.
Contingut
Per demostrar la hipòtesi, ÉS POSSIBLE TROBAR ELS 17 TIPUS DE MOSAICS A VILANOVA I LA GELTRÚ, el treball s’estructura de manera que es troben dues parts diferenciades. Comença amb la part teòrica, on s’expliquen les característiques de cada classificació i tipus de mosaic (per poder analitzar-los posteriorment), la classificació poligonal i la classificació per isometries. A la part pràctica hi ha un recull d’imatges de mosaics de Vilanova i la Geltrú, que han estat analitzats matemàticament amb el programa Geogebra, per tal de determinar a quin dels 17 grups pertany i poder arribar a la conclusió de la hipòtesi. A més, a la part dels annexos, hi ha un article que complementa una part de l’explicació, una taula comparativa de diferents nomenclatures, i el recull propi de totes les imatges fetes en la part experimental.
Conclusió
Un cop feta la part experimental, es conclou que: NO S’HAN TROBAT ELS 17 TIPUS DE MOSAICS A VILANOVA I LA GELTRÚ, però s’han trobat 14 tipus. Per tant, no es pot validar al 100% la hipòtesi, tot i que tampoc es pot refutar. Això és així, doncs no és possible demostrar que els tres tipus que falten no hi siguin, perquè no s’han analitzat TOTS els mosaics de Vilanova i la Geltrú, només una mostra.

Segur que passarem una bona estona veient al ciutat des d’una altra mirada poc habitual.

Uso de cookies

Este sitio web utiliza cookies para que usted tenga la mejor experiencia de usuario. Si continúa navegando está dando su consentimiento para la aceptación de las mencionadas cookies y la aceptación de nuestra política de cookies, pinche el enlace para mayor información.plugin cookies

ACEPTAR
Aviso de cookies